Dzięki smartfonom mnóstwo rzeczy mamy na wyciągnięcie ręki, wiele czynności zajmuje nam mniej czasu, a życie staje się po prostu łatwiejsze. Dzięki aplikacjom nawigacyjnym nie musimy w obcym mieście nosić papierowej mapy, a oficjalne aplikacje banków pozwalają zlecić przelew w niecałe dziesięć sekund. Należy jednak pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z dobrodziejstw technologii i zachować ostrożność. Jak to zrobić?

Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi – czy to bezpieczne?

Podczas zakupów w galerii handlowej, w podróży pociągiem, na siłowni czy dworcu w Jaśle lub Rzeszowie chcesz sprawdzić w aplikacji aktualny stan konta bankowego? Zachowaj ostrożność i lepiej nie korzystaj z publicznej sieci Wi-Fi, a zamiast tego przełącz telefon na tryb sieci komórkowej (najlepsze propozycje znajdziesz TUTAJ). Hakerzy, mając dostęp do Twoich danych, mogą pozbawić Cię oszczędności, zaciągnąć kredyt na Twoje nazwisko lub wyrządzić inne szkody w cyberprzestrzeni. Warto również pamiętać o tym, by wszelkiego rodzaju hasła wpisywać dyskretnie – z dala od kamer monitoringu oraz oczywiście innych osób.

Blokuj ekran i aktualizuj system operacyjny smartfona

Najprostszym zabezpieczeniem danych przechowywanych w smartfonie jest ustawienie hasła do odblokowania ekranu. W nowych modelach telefonów coraz częstszym rozwiązaniem jest również weryfikacja użytkownika za pomocą odcisków palców. Dzięki takiej ochronie nikt poza Tobą nie będzie mógł korzystać z urządzenia. Warto wiedzieć także, że wszelkiego rodzaju luki w bezpieczeństwie systemu neutralizowane są za pomocą nowych aktualizacji Androida lub iOS. Eksperci zalecają, aby nie odkładać na nieokreśloną przyszłość przeprowadzenia update’u systemu, ale by zrobić to od razu, gdy będzie taka możliwość.

Podwójna weryfikacja użytkownika – opcja, która ratuje dane i pieniądze na koncie

Dwuetapowe logowanie pozwala właściwie do zera wyeliminować możliwość, że ktoś zhakuje Twój telefon czy różnego rodzaju konta. Polecamy zatem, aby korzystając z płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona, ustawić dodatkowe zabezpieczenie – na przykład w postaci zatwierdzenia transakcji odciskiem palca. To niezawodny sposób na pokrzyżowanie hakerom planów na zdalne przeprowadzenie ataku na urządzenie. Sprawy mogą się skomplikować, jeśli dojdzie do fizycznej kradzieży smartfona. Warto zatem pilnować telefonu – nosić go przy sobie tak, aby nikt bez Twojej wiedzy nie mógł po niego sięgnąć – a w razie kradzieży skorzystać z możliwości zdalnego lokalizowania urządzenia z poziomu przeglądarki w komputerze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego korzystania ze smartfona z internetem bezprzewodowym? Odwiedź nasz salon w Jaśle i spytaj doradcę o wskazówki. Zapraszamy!